Brno, do nebe prosím!

A teď vážně, Brno!

Máš závratě? Neboj, tentokrát nebudeme létat ani slézat výšiny, ale virtuálně zabrousíme do míst, která tě mají schopnost přenést alespoň na chvíli mimo brněnský hukot. Není nad to mít chvíli klidu, ne?

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Beethovenově

Jak jsem slíbila ve svém prvním příspěvku, nastražíme uši k vážné hudbě. Ale neboj, nic není tak vážné, jak se na první pohled zdá. Blíží se nám svátky jara. Velikonoce. Někdo má tyto dny spojené s volnem, někdo je bere jako možnost pořádně se vyspat po náloži tekutého chleba o zeleném čtvrtku, jiný se připravuje na masakr zvaný červené pondělí. Pro křesťany jsou to ale největší svátky v roce. Kromě končícího půstu si připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Toto duchovní téma se hojně promítá do umění celkově a zvláště pak do hudby.

Důkaz o tom si můžeš poslechnout i v Brně. Již od roku 1992 se tu koná ojedinělý Velikonoční festival duchovní hudby. V našem pupku Moravy se setkají liturgie v podstatě ze všech končin země. Tvůrci festivalu si zakládají na zajímavé dramaturgii a vystupujících interpretech. Tyto koncerty nejsou jen o hudbě. Pro mě znamenají i možnost navštívit místa, do kterých se normálně nevydávám. A totéž můžeš ty. Možnost slyšet koncerty v kostelech nemáš denně. Nic nenahradí ten pocit, když se kostelem rozezní tematická hudba. Najednou máš prostě pocit, že nad námi musí něco být. A to by měl člověk zažít!

Zleva Josef Pavlíček, Vojtěch Novotný, Petr Hojač a vzadu vedoucí skupiny Jan Broda

Tvoje uši můžou dostat nálož třeba v kostele sv. Janů na Minoritské, sv. Tomáše na Moravském náměstí (Nezapomeň omrknout sochu markraběte Jošta!) nebo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Mendláku. Jsem celkem ostuda, ač jsem kolem ní jezdila několikrát do týdne a vždycky mi blesklo hlavou „Tam se chci podívat“, vždy jsem se sama sobě vymlouvala, že příště tudy přece pojedu znovu. Až konečně loni, právě díky tomuto festivalu, se mi naskytla příležitost. A nezklamalo vůbec nic!

Je to přesně to místo, o kterém si řekneš, že je ti líto, že jsi tam nebyla dřív. Tato perla gotické architektury v sobě nese i velký kus naší historie. Zakladatelkou této stavby je Eliška Rejčka, která zde má své místo i po smrti. Malá detektivní úloha: Najdi průsečík hlavní a příčné lodi s písmenem E. Právě zde odpočívá.

Bazilika na Starém Brně

Ale zpět k hudební události. V průběhu festivalu máš možnost se potkat i se samotnými interprety v rámci organizovaných besed. Nebo zažít tzv. temné hodinky. Jak jejich název naznačuje, jedná se o koncerty, které se pořádají pouze se světlem svíček. Magičnost kostela u Jezuitů to podtrhne ještě více.

Co máš možnost slyšet? Několik děl v brněnské premiéře, Bacha, symfonie, varhanní koncerty (zahraje nám brněnský rodák Michael Bártek působící v Curychu), gregoriánský chorál, Byzantské pašije a mnohé další. Podrobný program, s možností nákupu vstupenek a s charakteristikami skladeb, najdete na webu tohoto festivalu. A neboj se toho, třeba Bachovo velikonoční oratorium zvládnou i úplní „vážní“ začátečníci.

Napsala: Magda
Zdroj obrázků: Velikonoční festival duchovní hudby

#BRNO

239 Čtěte více

Co ty na to?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *